Bu hafta, Sezai Karakoç’un "Samanyolunda Ziyafet" isimli eseri ile Ramazanı, orucu üstadın incelikli kaleminden değerlendirdiğimiz idrake yöneldiğimiz özel bir ders gerçekleştirdik.

Katılımcıların yazma ödevi olan; "mektup, bıçak ve yara" kelimelerini içeren yarım sayfalık yazılarını incelendik.

Betül Şatır’ın aktardığı notlarından bazıları şöyle;
"Oruç; Sezai Karakoç’un kitabından İlham ile söyleyebiliriz ki, kendisi belli başlı bir ibadet olduğu gibi bir de diğer ibadetlerin yatağı olmak gibi bir özellik taşır. Kur’an En çok bu ayda okunur, namazı en çok bu ayda kılınır, tüm ibadetleri çağıran toplayan sunan bir yanı vardır Ramazan’ın...

Şuur altındaki bütün dindarlığımızı Ramazan, yaşam alanlarımıza çeker. Şuur altında yatan ve hep yarınlara bıraktığımız niyetlerimizi Ramazan gün ışığına çıkartır. 
Ruhta Kayalık olan bir yer asfalt gibi dümdüz olur adeta...
Eğri büğrü  gidilmez olan pürüzlü dağlar tepelere olan yolculuğumuz, asfalt bir yol olur kolaylaşır Ramazan’la...
Ramazan’la  alışkanlık yolunda aklın betonlaşması son bulur.
İnsan donmuş tarihi işaretler ve biçimler içine girer. Böylece yaşama sevincini ve anlamını yitiren ruh bu betonları kıracak çıkış yolları arar. Oruç külleri eşeler, yıkar, dünyayı tazeler alışkanlıklarımızı esnetir, bu donmaları açar ve pırıl pırıl yapar. İnsanı melankolilesmekten eşya ile ilgisini kesmekten korur. Kainatı yeniden yaşamaya değer bir yer kılar.

Oruç bir güneş nefesinin yürüyerek insanları kuşatmasıdır. Hayvandan melek olmaya, haksızlıktan haklı olmaya, yalandan gerçek olmaya kurulmuş bir köprüdür. Gerçek zaman oruçladır.İçteki karanlıkların eriyişi,küfrün sığınacak delik araması vaktidir.

Oruç bir ruh kalıbıdır. Ruhumuzu imsak ile iftar arasında oraya yerleştiririz. Oruç insanda inancı ulu ve köklü bir ağaca döndürür. İman ağacımızın kurumasına mani olur. Ruhu kalıbın içinde billurlaştırır, yıkar, canlandırır ve bir ay sonra yepyeni bir insan yüreği, ruhu ve vücudu oluşur, tap taze ve canlı...

Oruç insanların her yıl katıldığı bir ruh şölenidir. İnsanların davet edildiği tabiatüstü ziyafet,bir gök sofrasıdır."

Ramazan’ımız mübarek olsun dileklerimizle...
#evdekal
#hayatevesığar