HAKAD Genişletilmiş İstişare ve 2. Olağan Genel Kurulu

Hür Akademisyenler Derneği (HAKAD), Genişletilmiş İstişare ve 2. Olağan Genel Kurulunu yapmak üzere Ankara Ataköşk otelde toplandı.

2015 yılında resmiyet kazanan HAKAD, Türkiye'nin farklı bölgelerinde bulunan akademisyenleri bir çatı altında buluşturma hedefiyle yola çıkmıştı. Akademisyenlerin sivil bir platformda ortak sorumluluk projeleri geliştirmesi için kurumsal bir zemin oluşturan HAKAD, 8 Aralık 2018 tarihinde Ankara'da Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen akademisyenlerin karşılıklı müzakere ve istişare imkânı bulduğu genel kurulda HAKAD'ın idari yapısında da bir takım değişikliklere gidildi.  

İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu şeklinde bir yapılanmaya giden HAKAD'da, Yönetim Kuruluna genç akademisyenler seçildi. İstişare Kurulu ise bugüne kadar HAKAD'ın yapılanmasında büyük gayretler sarf eden ve süreç içinde destek sunan hocalardan teşekkül ettirildi. 

Toplantıya HAKAD Yönetim Kurulu Başkanı ve Gaziantep Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ali Gür'ün derneğin tarihçesini ve bugüne kadar gelinen süreci özetleyen konuşmasıyla başlandı. Daha sonra sözü alan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Barca, Bolu İzzet Baysal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Şırnak Üniversitesi Rekörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan ve aynı zamanda bir akademisyen olan Ak parti Ardahan milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay HAKAD’ın temsil ettiği misyon üzerine düşüncelerini dile getirdiler. Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, sivil toplum deneyimlerinden hareketle, akademisyenlerin bu alanda yapacakları çalışmaların öneminden bahsetti.

Sabahki toplantının ikinci bölümünde toplantıya sponsor olan PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik beyin konuşması dinlendi. Bozgeyik, PTT’nin hizmetlerini anlatan sinevizyon gösteriminin ardından yaptığı konuşmada, özellikle üniversite öğrencileri ve akademisyenlere sundukları hizmetleri ve yeni projelerini anlattı. Sundukları hizmetler ve kampanyalar sayesinde her bir üniversite öğrencisinin aylık harcamasına %25-30 civarında ekonomik katkı sağladıklarını aktaran Bozgeyik, yeni projeleri olan PTT Cafe ile gençlere güvenli ve nitelikli bir buluşma ortamı hazırladıklarını ifade etti.

Öğleden sonra Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen akademisyenler, HAKAD’ın yeni dönemde ne tür faaliyetler yapabileceğiyle ilgili görüş ve düşüncelerini dile getirdiler. Program daha sonra genel kurulun yapılması ve yeni yönetimin şekillenmesiyle sona erdi.