Şehir ve Medeniyet Derneği ile ortaklaşa yürüttüğümüz Şehir ve Medeniyet Akademisi Cumartesi Seminerimizi bu hafta "Pandemi Dünyasına Sosyolojik Bakış" başlığı ile Prof Dr Ferhat Kentel’in sunumuyla Online ortamda gerçekleştirdik.

Sağlığımız için evde kaldığımız bu günlerde, kendimizi yalnız ve baskılanmış hissetmemize alternatif bir düşünce olarak öncelikle bir başkasının varlığının farkında olmamızın gerekliliğini aktaran Kıymetli hocamız Prof. Dr. Ferhat KENTEL’e müteşekkiriz. 
Bizlere kattıklarını kısaca aktaralım:
"Küresel bir etki alanı oluşturan pandemiyle ilgilenirken, küresel olanın yalnızca pandemik olan Corona Virüs’ünün değil, modernitenin bize öğretmiş ve sıklıkla üretmiş olduğu “duygular” olduğunu keşfettik. Bu günlerde, fiziksel olarak yapamasak da zihinsel olarak bir başkasının varlığını kabul ederek “onun için de düşünmek” ve gereken yardımların, desteklerin farkında olmanın önemini belirtirken bu durum yalnızca insanlar arası bir ilişki olmadığını ekolojik olarak da gereken farkındalığa sahip olmak gerektiğini tespit ettik. 
Düşünce, bir diğeri olmaksızın kısır kalan ve alternatif yolları göremeyen önemli bir faaliyettir. Bu sebeple bu dönemde karşımıza çıkan haberlerin, yürütülen faaliyetlerin bilgisini edinirken “bir başkasının yaşaması”na imkan verip vermediğini düşünmeden geçmeyelim ve bir başkası için elimizden bir şey geliyorsa bunun için harekete geçelim esirgemeyelim. Unutmayalım; başkası cennettir."

Prof Dr Ferhat Kentel hocamıza ve Tüm katılımcılara teşekkür ederiz

#evdekal
#hayatevesığar